Ali Hoşfikirer'İ anıyoruz

Ali Hoşfikirer'İ anıyoruz

Türk futbol tarihinin ve Adana Demirspor'umuzun önemli isimlerinden Şampiyon Ali lakaplı Ali Hoşfikirer'i vefatının 7.yılında sevgi,saygı ve rahmetle anıyoruz.

ALİ HOŞFİKİRER KİMDİR

Profesyonel antrenörlük kariyerine Coşkun Özarı'nın yardımcısı olarak Adana Demirspor'da başladı ve faal teknik direktör olarak gene en son Adana Demirspor'u çalıştırarak başladığı yerde bitirdi.Özellikle 1980'li yıllarda oldukça başarılı olan Ali Hoşfikirer 1986-1987 sezonunda Adana Demirspor'u 1. Lig Şampiyonu yaparak Süper Lig'e yükseltti.1990-1991 sezonunda Adana Demirspor'u bir kez daha 1. Lig şampiyonu yaparak Süper Lig'e yükselti. Diğer 3 Şampiyonluğunu ise o zaman Türkiye 3. Futbol Ligi olan şampiyonluk durumunda şimdiki 1. Lig'e yüksenilen statüde önce 1985-1986 sezonunda Reyhanlıspor'u 3. Ligden 1. Lig'e yükseltirken, 1992-1993 sezonunda ise Hatayspor'u 3. Ligden 1. Lig'e yükseltti ve en son olarak 1994-1995 sezonunda Şanlıurfaspor'u 3. Ligden 1. Lig'e yükselterek son şampiyonluğunu yaşamış oldu. 1993-1994 sezonunda İnegölspor'da ise 1. Lig'e Yükselme Play-Off Final maçında Kahramanmaraşspor'a penaltı atışlarıyla elenerek şampiyonluğun kapısından döndü. 1996-1997 sezonunda ise Konyaspor'da görev alırken Adana Demirspor'la aynı Klasman Grubunda liderlik mücadelesi verirken,'Adana Demirspor'u geçerek Klasman grubu birincisi olarak takımına play-off'a katılma vizesi aldı,fakat Antalya'da oynanan Süper Lig'e çıkma Play-Off müsabakalarında çeyrek finalde bir başka Adana takımı Adanaspor'a elenmiştir.Bu başarılarıyla Türk futbol tarihinde birçok rekora sahip ya da ortak olmayı başarırken,futbol kamuoyu tarafından ''ŞAMPİYON ALİ'' unvanına layık görüldü.

1995-1996 sezonunda Adana Demirspor'u çalıştırırken bugünkü 1. Lig statüsünde olan Türkiye 2. Futbol Ligi B Klasman'ında Gündüz Tekin Onay'ın çalıştırdığı Adanaspor'la aynı grupta yer almış,27.08.1995 tarihinde oynanan Çukurova Derbisinde rakibini 5-1 gibi tarihi bir skorla yenerek unutulmaz Adana Demirspor-Adanaspor derbileri arasında resmi maçlarda oynanan en farklı galibiyetin alınmasında baş mimar olmuştur. Ali Hoşfikirer'in başarıları sadece yurtiçinde değil,yurtdışındada fark edilmiştir. Fas'ın ünlü takımı Raya Casablanca kendisine transfer teklifi götürmüş,görüşmeleri o dönem Raya Casablanca'nın menajeri Yüksel Yeşilova yürütmüş, fakat o dönem görev yaptığı Sidespor'da yöneticiler Ali Hoşfikirer'in görevde kalması için yoğun uğraşlar vermesiyle,görevine devam etmiş, teklifi kabul etmemiştir.Böylelikle o yıl itibarıyla yurtdışında takım çalıştıracak ilk Türk Teknik Direktör olma unvanına sahip olamamıştır.Profesyonel Liglerde çalıştırdığı takımlarda 6 Şampiyonluk yaşayarak Türkiye Liglerinde en çok Şampiyonluk yaşayan Teknik Direktör olma unvanına sahiptir.

Teknik direktör olarak en son 1999-2000 sezonunda Adana Demirspor'u çalıştırdı. Daha sonra ise Türkiye Futbol Federasyonu'nda 2003 yılından itibaren Doğu-GüneyDoğu Anadolu Bölgeler Baş Antrenörü olarak göreve başlarken, 2009 yılında Fatih Terim'in talimatıyla oluşturulan Bölgeler Millî Takımlar Departmanlığında Adana Bölge Millî Takımlar Sorumlusu olarak görev yaptı,daha sonra ise Guus Hiddink'in göreve gelmesiyle oluşan yeni Millî Takım yapılanmasında A Millî Takım Maç ve Oyuncu İzleme Antrenörü olarak görev yaparken vefat etmiştir.Aynı zamanda Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği kısaca TÜFAD Adana Şube Başkanlığını 18 yıl aralıksız yapmıştır. Ayrıca TÜFAD Adana Onursal Şube Başkanlığı unvanını da elde etmiştir. Ali Hoşfikirer Dünya Spor Yazarlığı Birliği dünyada AIPS olarak bilinen AIPS kartınıda sahiptir.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis